Ovocný strom je okopanina

Ovocný strom vytváří svými listy denně asi tolik vody, kolik tyto listy váží, a to jsou někdy i hektolitry vody. Je tedy jisté, že pro strom je dostatek vláhy první podmínkou zdaru. Strom zužitkuje vláhu ze vzduchu, z dešťů i vláhu spodní, která v době sucha je pro něj zvláště cenná. Vzpomeňme si, kolik šťávy je v plodech, a budeme s chutí u stromů okopávat, neboť víme, že tím zásobujeme strom vláhou i vzduchem. Ovocný strom je okopanina. Ošetřujeme-li půdu pod ovocnými stromy, zvětšujeme úrodu, připravujeme úrodu pro další roky, pomáháme stromu, aby si vytvořil zásoby organických látek, které jej ochrání před zimou, dají mu odolnost proti některým chorobám i škůdců, pomohou mu překonat nenadálé rány osudu, jako krupobití, polomy, požerky apod.

Čím více má voda, která jako rozpustilo koluje v rostlině, všech potřebných živin, tím ušlechtilejší plody tvořívá strom. Proto se přihnojování u ovocných stromů nesmí přehlížeti. Ovocný strom tvoří v jednom létě dvě úrody. Jednu, kterou vidíme a sklidíme, a jinou uvnitř v plodonoších, která vykvete příštím jarem. Nemá-li strom příliš vysílit, musíme jej přihnojovati i třikrát do roka, vždy v malých dávkách, nejlepší k tomu je kompost. Bez přihnojování a okopávání ovocných stromů nedocílíme pravidelných úrod.

Je jistě velmi užitečné, když ovocný strom rodí každého roku. Nesmíme však připustit, aby se velkou násadou plodů vyčerpal v jednom roce. Proto se plody protrhávají: Část v době, kdy jsou velké asi jako vlašský ořech, kdy již vidíme, že samy nespadnou, druhá část, když ovoce téměř vyspělo, že je možno odebrané plody již zužitkovat, např. na rosol.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru