Jak hluboko sázet cibuli-sazečku, česnek a cibule květin

Cibuli pěstujeme trojím způsobem. Ze semena vysetého do řádků z výsevu řídkého. Po zesílení se sazenice proberou [1]) tak, aby byly v řádce 15 cm od sebe. Vyrýpnuté sazenice cibulek, které jsem pomocí malého botanického rýčku vytrhali, nasadíme na některý záhon. Takto z výsevu semena přímo na záhon, po probrání sazenic, obdržíme velkou cibuli. Semeno cibule se také vysévá na záhon do řádků značně do široka a hustěji. Sazenice se neprobírají. Z tohoto výsevu se vyvinou jen malé cibulky, kterým zahradníci říkají sazečky. Ty se příštím rokem z jara sázejí do řádků asi 15 cm od sebe, a to tak, že se do záhonu napřed napíchají dírky sázecím kolíkem (podle šňůry). Vypíchnutou jamku zahrneme troškou jemné hlíny z jejich okrajů a cibulku posadíme do jamky tak, aby svým vrškem byla asi 2 cm pod povrchem půdy. Když je celý záhon cibulkou osázen, zahrneme jamky hřbetem hrábí, takže záhon je pak pěkně urovnán.

Pozastavme se poněkud u dvou výsevů semena cibulového. První řídký a ještě probraný výsev dal velkou cibuli. Druhý výsev semena téže odrůdy, provedený ve stejný den, ale hustě a do široka, dal maličké cibulky, které však dozrály velmi brzy. Čím hustší byl výsev, tím menší a cennější cibulky (sazečky) se sklidí. Je to krásný příklad vlivu hustého a řídkého sázení, ze kterého je nutno čerpat poučení pro naše zahrádkaření.

Abychom získali krásnou cibulovou sadbu, vyséváme semeno v březnu do pařeniště; potom se sazeničky vyberou a vysázejí (podle šňůry) na záhon. Při sázení cibulové sadby zkrátíme kořínky o dvě třetiny a nať o třetinu. Pak cibulku vysazujeme tak, aby po nasázení byl náznak cibulky a kořínků pod povrchem půdy. Cibulová sadba nasázená hluboko, dá špatnou úrodu. Sazeničky je nutno kolíkem přitlačit, aby je žížaly nevytáhly nebo aby je voda při zalévání nevyplavila. Nasázení cibulka – před zalitím – se nesmí dát lehce vytáhnout. Má mít v zemi jakési držení.

Cibule šalotka je velmi úrodná, sází se vždy jen z cibulek jako sazečka. Je oblíbené do polévky, jíž dává pěknou barvu.

Česnek se sází podobně jako cibule sazečka, jen o maličko hlouběji. Květinové cibule se sázejí podle své velikosti. Čím větší cibule, tím hlouběji se sází. Lilie kvete nejkrásněji, když se nasadí asi 18 cm hluboko, narcisy a hyacinty asi 14 cm hluboko, tulipány 10 cm, sněženky 8 cm, krokusy a gladioly 4 – 6 cm, okrasné sasanky a pryskyřníky 1 cm hluboko.

Pro zajímavost a jako pobídku k pozorování a pokusům uvádím, že např. u tulipánu hloubka nasázení cibule rozhoduje a ranosti  květu. Mělce nasázené cibule kvetou dříve, mají však menší květ a brzy odkvétají. Hluboko nasázené kvetou později. Jejich květ je rovněž špatný. Nejkrásnějšího květu tulipánů se dosáhne, nasázejí-li se asi 12 cm hluboko. Udělejte si zkoušky s různou hloubkou sázení tulipánů![1] Probrat sazenic znamená vybrat přebytečné sazeničky odrýpnutím, aby byly schopny přesazení. Protrhat znamená vytrhat přebytečné a zahodit.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

O webu

Na webu naleznete veškeré informace, tipy a triky pro zahrádkáře. Poradíme Vám například s přípravou stromků na zimu, s péčí o záhony, s kypřením a hnojením půdy a spoustou dalšího. Začněte třeba s přečtením Zásad vytvoření zahrádky.

Nahoru