Zahrada je vzácným doplňkem každého obydlí. Náleží k němu právě tak, jako kuchyně, ložnice nebo koupelna. Zahrádky to jsou, které každé město proměňují v město zahradní.

Patří-li zahrádka k obydlí, uznáváme.li, že je vděčným místem k pobytu, odpočinku a osvěžení a že může závodit s kterýmkoli pokojem, vybaveným třeba i drahým nábytkem a koberci, tu je zřejmé, že pro uspořádání zahrádky jsou platné podobné zásady, jako pro uspořádání bytu a jeho denní udržování.

Nikomu nenapadne tvrdit, že denní úklid je zbytečný. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že postele se stelou denně, i když je nutno je večer opět rozestlat, že se třikrát denně myje nádobí, že se rok co rok maluje. Do všech těchto a jim podobných prací vkládáme nepřetržitě peníze i námahu a přece toto vydání nenese hotových peněz, nelze na něm vydělávati. Udržování bytu je kulturní samozřejmostí. Víme, že peníze vložené do domácnosti se vracejí zpět v rodinném štěstí a spokojenosti. Také zahrádka vrací peněžní částky i práci do ní vkládanou v radosti a osvěžení. Zahrádka dovede však to, co nedokáže žádný váš obytný pokoj – přinese vám mimo zvýšenou radost ze života, ještě i úrodu zeleniny, ovoce a květin. I nejkrásnější zahrádka může být velmi užitečná. Bude zásobárnou vaší kuchyně i spíže.

Proti všem jiným částem bytu je zahrádka živá. Není dne, aby neprodělávala rozmanité změny. Tímto svým houževnatým, stále obměňujícím životem ukládá člověku značné úkoly. Žádá především porozumění a stále se opakující trpělivou práci. Bývá to obyčejně neznalost podstaty a techniky zahrádkářské práce, která zabraňuje našim zahrádkářům užít plně vděku zahrádek, které mají velkou hodnotu nejen hmotnou, ale hlavně rekreační.

Všude tam, kde poznání, že zahrada je součástí bytu, vniklo obyvatelům do krve, rozvíjí se rychle vkus a jemnější smysl pro úpravu, výzdoby a udržování rodinných zahrádek. Nábytek, koberce, záclony, obrazy, vázy – to vše upravujeme v bytě podle určitých požadavků krásy a účelnosti. I zahrádka se stává vábivým a přitažlivým koutem našeho bytu teprve tenkrát, když do jejího uspořádání vložíme účel a soulad a když ji udržujeme se stálou, láskyplnou péčí.

Nahoru