Ovoce má být na stole po celý rok

Ovoce je nutno správně a ve vhodnou dobu očesat a buď zužitkovat hned po sklizni, neb je uschovat na pozdější upotřebení. Sklizňová zralost ovoce se poznává podle vybarvení, vůně a podle lehkosti, s jakou se stopka oddělí od plodonoše. Předčasně očesané ovoce vadne a nemá chuť.

Sklizně rané (letní) ovoce je nutno udržovat v chladu, např. třešně, višně, jahody, broskve, meruňky v chladírnách. Chladné letní ovoce je osvěžující a při prodeji též cennější. Velmi jednoduchá chladírna pro větší zahradu se dá pořídit ze dvou do sebe vložených sudů, kde nad ledem je děrované prkno, na něž se kladnou nádoby s ovocem.

Na zimu se má ovoce uložit do zvláštní komory. Moderní stavebnictví má vždy projektovat dobrou ovocnou komoru ve severní části domu. V místnosti, v níž je uloženo ovoce, má býti chladno, ne však mráz, vzduch přiměřeně vlhký. Ve vzduch u příliš suchém ovoce rychle odpařuje vodu a scvrkává se.

K uložení ovoce jsou vhodné dobře přístupné stojany, nejlépe přenosné, v nich lze ovoce lehce pohlédnouti a přebírati.

Nechť je místnost jakákoliv, vždy musí býti postaráno o přívod čerstvého vzduchu. Ovoce dýchá a vtahuje do sebe všechny vůně a zápachy. V ovocné komoře svítíme jen elektřinou, popř. ruční elektrickou svítilnou.

Zavařování, výroba šťávy, sušení ovoce, to vše jsou prostředky, jimiž se snažíme obohatit svůj stůl ovocem po celý rok.

V ovoci je ušlechtilost, krása a zdraví!

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru