Která výzdoba povznese zahrádku i město?

Poohlédněte se po těch charakteristických rysech zahradní úpravy svého města, které by se měly rozličných obměnách odrážet v každé zahrádce. Naši pozornost upoutá především každý pyramidální strom. Je např. ve Zlíně protikladem, kontrastem zlínských typických staveb s rovnou střechou. Dodává jim měkkosti a propůjčuje zlínským zahradním čtvrtím ráz jakési zvláštní, nevtírané vznešenosti. Prohlédneme-li si kresby našeho slavného Alše, poznáme, že je to štíhlý pyramidovitý strom, který zdobí téměř každou kresbu jeho krajiny. Ve Zlíně roste množství pyramidálních topolů. Vyznačují se zvláštní zelení, ale bohužel také lámavým dřevem. Mnohem vděčnější je pyramidální dub. I v zahrádkách má být pamatováno na pyramidální stromy.

Po topolu je charakteristickým zjevem zahrad bříza. Je nádherná ve stromořadí, v parku, u rodinných domků, v zahradách, u lesa i v lese.

Stromy nepopsatelných půvabů – stále zelené naše majestátní smrky, jedle a borovice, vytvořily místy ve městech rozkošné lesíky. Svou stálou sytou zelení jsou kontrastem barvě domů a svým štíhlým vzrůstem, obdobně jako topoly, zjemňují kontury staveb. Všimněte si zpěvného ptactva a poznáte, že smrk jak v létě, tak i v zimě je jeho ochranou před nepřízní počasí. Proto nezapomeňte do svých zahrádek – kde to připouští jejich rozloha – vysazovat také okrasné jehličnany: stříbrné nebo modré smrky, různé dekorační jedle nebo bory. Těmito výsadbami si budujeme nejkrásnější památník.

Ovocné stromy ještě před několika desítkami let plnily mnohou stráň a bývaly pramenem obživy obyvatelstva. Přicházejí všude znovu k slávě. V zahrádkách jsou královskou výzdobou a miláčky všech obyvatelů domu. Rozvoj ovocných stromů úzce souvisí s rozšiřováním přírodovědných poznatků a ovocnářských zkušeností. Ovocný strom je klíčem k poznání přírody. Je však dobře, uvědomíme-li si již před vysazením ovocného štěpu, že nám přinese radost a ovoce jen tehdy, když mu porozumíme a budeme-li u něho poctivě pracovat.ovocné stromy neobyčejně doplní mnohotvárnost okrasných stromů.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru