Hlavní květinová výzdoba

Z květinové výzdoby v zahrádkách vyhrály růže, zvláště mnohokvěté, polyantky. Měly by ve větším množství zdobit každou zahrádku. Jejich ošetřování je velmi jednoduché. Časté okopávání a přihnojování a na zimu nahození hlíny až do polovice větviček – z jara pak seřezání asi o dvě třetiny výhonu – to je v podstat celé jejich ošetřování.

Po růžích jsou namnoze nejrozšířenější květinou jiřiny. Bez jiřinové výzdoby si již nedovedeme město ani představit. Každá rodinná zahrádka může být jiřinami bohatě vyzdobena. Lehce si představíte, jak krásně bude jednou působit, až se všude, kam do zahrad pohlédnete, setkáte s květy růží a pestrých jiřin.

Z trvalek jsou nejvíce oblíbeny. Rudbeckia v různých svých druzích, Helenkám, zlatobýl a podzimní astry. Většího rozšíření si zaslouží pivoňky. Velmi půvabně působí záhon Helenia (zapleváku) promíchaný Floxem. Chcete-li, aby vám pivoňky po přesazení příštím rokem kvetly, přesazujte je brzy po jejich odkvětu a dbejte, aby jejich hlízy byly blízko povrchu.

Z jarní květinové výzdoby každého upoutají záhony tulipánů. I tyto si zaslouží co největšího rozšíření v rodinných zahrádkách, stejně jako mečíky a lilie.

Z jednoletých a letniček jsou pro naše zahrádky nejvděčnější: petunie, vyžadují dobrou půdu, ale kvetou na největším úpalu slunečním. Je to ideální květina na úzké záhony, na okraje záhonů a do truhlíčků za okna. Kvete bohatě a až do prvních mrazů nepřetržitě. Hledík je další neobyčejně  vděčnou jednoletou květinou. Verbenka si zaslouží největšího rozšíření na okraje záhonů. Aksamitník je vděčný svou nenáročností a svým statným vzrůstem i bohatým květenstvím. Konečně letní astry  a reseda  jsou v zahrádce vždy vzácné. Nezapomeňte též vysadit na vhodné místo do každé zahrádky několik slunečnic. Je to mohutná květina, která vždy zvýší půvab každé zahrádky a při tom dá olejnatá semena, jež děti rády louskají.

Krása, kterou nám skýtají květiny v zahradě a bytě, nemůže být ničím vyvážena. Květiny zušlechťují duši dětí i dospělých a proto dobrý zahrádkář nezapomíná na ně nikdy.

Okrasné trávníkové plochy jsou v každém městě velmi důležité. Nyní je nalézáme všude tam, kde stín stromů znemožnil pěstování zeleniny. Ony dodávají celkové úpravě města prostorovosti a velkorysosti. Svým zeleným, smaragdovým podkladem vyzvedají krásu kontur stromů.

Při osázení zahrádky nesmíme nikdy zapomenout na trávníček bez jakéhokoliv osázení; zvláště stromy nesmějí vyplňovat každé místo v zahradě. Taková zahrádka nemůže ukázat své vděky. Konečně, kde je v zahrádce příliš mnoho stromů, tam se nemůže pěstovat ani zelenina. Pěkný trávník často nahrazuje cestu k záhonům nebo i k bramborovým políčkům. Tak trávníček plnívá v zahrádce několik důležitých poslání.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru