Ovocné stromy klíčem k poznání přírody
Kdo chce, aby mu ovocné stromy rodily, musí jim dáti vše, čeho potřebují. Pátrá-li po jejich potřebách, poznává taje jejich života, účelnost každého jejich životního projevu. Začíná s obchodními výpočty, s jedinou myšlenkou na rentabilitu a ani neví jak – stává se ctitelem a obdivovatelem stromu jako zvláštní živé bytosti. Poznává, co nesčetní lidé poznali před ním, že čím lidštější je jeho poměr ke stromům, tím větší úrody mu stromy poskytují, tím větší mu dávají zisk.
Jak zajímavá je příroda pro toho, kdo poznal podstatu života ovocného stromu všude, kam pohlédne, objevuje tytéž zákony, jimiž se řídí jeho ovocné stromy, nachází je na louce, v lese, v zahradě ba i u lidí. Ovocné stromy jsou proto vzácným klíčem k poznání přírody. Ony jsou však taky vzácným prostředkem k ucelení přírodovědných i pěstitelských poznatků pro zahrádkáře nepostradatelných.
Ovocný strom je významnou dlouhověkou kulturní rostlinou. U něho musíme plánovat, předvídat, ne na týdny a měsíce, jak je tomu u květin a zeleniny, ale na léta, na desítky let do budoucna. Kdyby vzrůst a plodnost rostlin byla podmíněna jen nepředvídatelnými náhodami, nemohli bychom ovocné stromy vůbec pěstovat. Jejich vzrůst se však řídí přírodními zákonitostmi, a ten, kdo je pochopí, může snadno u svých stromů mnohé předvídat na řadu let dopředu.
Ovocné stromy mají budoucnost dnes sotva dostatečně tušenou. Poskytují potravu nad jiné vzácnou, nenahraditelnou, a pro člověka přírodou předurčenou, která ozdravuje jeho organismus a upevňuje zdraví. Obsahuje a dodává tělu nejen vitamíny a živiny s „minerálními“ látkami, ale působí na harmonickou práci všech orgánů člověka. V tom všem je nesmírná budoucnost ovocných stromů.
Zanechat komentář