Nejsnadnější způsob pěstování žampiónů

Kdo chce pěstovat žampióny, má si napřed uvědomit, že je to houba, která má své podhoubí a toto že může žíti jen z rozkládajících se rostlinných těl, z nichž čerpá rozličné organické látky, které si houba sama vytvořit nedovede, poněvadž nemá listové zeleně. Proto žampión roste i ve tmě. Asimilovala za něj rostlina, z jejichž pozůstatků nyní žije. K pěstování žampiónů musí být koňský hnůj, bez něhož je jejich kultura nemyslitelná. Není hnůj jako hnůj. Žampiónům se nejlépe daří v koňském hnoji, získaném z výtečně živených koní, a to když hnůj byl aspoň týden pod koňmi. Takový hnůj nutno si vyjednat s majitelem stáje. Když si hnůj dopravíme domů, musíme jej ještě náležitě upravit. Dělá se z něho takzvaná „zápařka“. Hnůj se natřásá vrstvovitě na obdélníkový tvar, aspoň 80 cm do výšky. Je-li příliš suchý, naleje se do něho trochu horké vody. Ve třech dnech paří. A by se nepálil (když je spálený, zdá se jako by byl zplesnivělý) překládá se tato zápařka alespoň dvakrát týdně. Když jeho teplota je asi 30 stupňů Celsia, klade se do beden tak, že je bedna téměř plná. Hnůj se prkénkem dobře přitlačí )nikoliv ušlape). Když je v bedně teplota hnoje okolo 25 stupňů Celsia navlhčíme žampiónové zárodky, které přicházejí od semenářských závodů v lisovaných cihlách a rozlámeme je na kostky asi 2 cm silné a 5 cm dlouhé a vkládáme do hnoje 5 cm hluboko. Nyní se hnůj prkénkem opět upěchuje, bedna se pokryje prkennou pokrývkou, denně se však větrá. Místnost, kde lze žampióny pěstovati, nesmí míti nižší teplotu než 12 stupňů Celsia, nejlepší teplota je tak 23 stupňů Celsia.

Na povrchu hnoje v bedně se začnou brzy objevovat bílá vlákna žampiónového podhoubí. To je doba, kdy dáváme na koňský hnůj 5 cm vrstvu drnovky promíchanou s vápeněným, uzrálým kompostem. Hlínu v bedně urovnáme a porosíme. Nyní po tři až čtyři týdny zakrytou bednu větráme (nesmí býti průvan) a pozorně, osýchá-li půda, kropíme vlažnou vodou. Ve třech týdnech se začínají objevovati bílé kloboučky něžné a chutné houby, které sbíráme každého dne, a to tak, že uchopíme houbu za klobouček, zatočíme s ní a vytáhneme ji. Při dobrém ošetřování rodí žampiónové podhoubí v takové bedně dosti dlouho. Starého podhoubí pro nové pěstování nelze použít. Je již vyplozené. Pro každé nové pěstování se používá čerstvých zárodků, zvláštním způsobem odborníky vypěstovaných.

Žampión bezpečně poznáte podle prstence na třeni. Žampión vždy musí mít jen tento prstenec, jak jej obrázek ukazuje. Dobře si jej prohlédněte a zapamatujete, chcete-li sbírat pečárky v přírodě.

 

 

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru