Cvičení postřehu v zahrádce

Každý, kdos e učí řídit auto ví, kolik průpravy je zapotřebí k uspokojivému řízení tohoto vozidla. To není jen pohybování volantem. Žák se musí seznámit s organismem stroje, musí znáti nejčastější poruchy a jejich opravu. Při řízení musí ovládat rychlostní páky, brzdy, přívod plynu, ukazovadla směru a dopravní předpisy. Přesto, že toto učení je dosti složité, ovládne je každý po několika týdnech poctivé práce a praxe, vloží-li se do toho s chutí.

I zahrádka je složitým a uceleným organismem, který zahrádkář řídí tak, jako automobilista své auto. Zahradu je nutno ovládnouti jako celek, v němž jedno zapadá do druhého a vše jako celek vyžaduje poctivého řízení. Zahrádkář nemůže mysleti jen na den, ve kterém právě žije. Jeho myšlenky musí být spojeny s minulostí, přítomností i budoucností jeho rostlin, jeho záhonů, jeho nářadí, objednávek semen a sazenic, s čistotou zahrady atd.

Zahradu lze zvládnouti jen stálým pozorováním, učením, doplňováním svých dosavadních poznatků. I v pozorování je nutno se cvičiti. Zahrádkář musí viděti to, co jiní nevidí. Proto cvičí:

1. rychlý postřeh v zahrádce; musí jediným pohledem rozpoznat na rostlině vše, musí postřehnout výhody nebo bevýhody okolí rostliny, její hladovění, mokro či přílišné sucho, potřebu vyznání, řezu nebo sklizně ovoce; záhony musí mu samy říkat: „Budeme brzy s úrodou hotovy, vysej nyní semeno k získání sadby,“ kompost ho musí denně vyvolat, aby jej rozhojňoval a udržoval v nejlepší čistotě; každý papírek, povalující se kolik v zahradě má ho přímo trkat a totéž musí cítit při pohledu na plevel rostoucí na cestách, pěšinkách a záhonech. – To jak se na rostlinu díváme, rozhoduje o pěstitelském zdaru.

2. Zahrádkář má v sobě vychovat okamžitou vůli k činu. Rostlina roste a čas běží a mnohé práce nesnesou odkladu. Uvidíme-li, že vadnoucí rostlina potřebuje vodu, rozhodněte se bez rozvažování uchopit konev a zalíti ji, potřebuje-li kordon zaštípnutí, učiňte tak ihned; co se má sklidit, skliďte neodkladně, nebo úrodu okamžitě zajistěte před znehodnocením. Má-li se vyset semeno, učiňte tak dnes, odložíte-li to , nebudete míti včas sadbu. Mate-li zastínit rostlinu, zvykněte si neodkládat tuto práci ani o čtvrt hodiny; odložíte-li ji, může být  rostlina zatím sluncem poškozena.

3. vycvičte si paměť pro důležité časové termíny, jako je objednávka semen, výsevy, sklizně, zakrytí rostlin před mrazem, zastínění před sluncem, zalití a rosení výsevů, které nesmějí zaschnout.

4. Vycvičte si rychlou a spolehlivou představivost pro vývoj rostlinky od jejího seménka až po sklizeň. Musíte ji v duchu vidět tak, jako ve zrychleném filmu.

Jak se v tomto postřehu může zahrádkář cvičit? Především podniká aspoň jednou denně pozorovací obchůzku zahrádkou. Zastaví se u každého záhonu, dívá se chvíli na něj, pozoruje při tom list, vzdálenost sazenic, půdu, čistotu pěšiny neb celkové zdraví a vzhled rostliny. Díváte-li se chvíli na záhon s rostlinami, poznáváte, že teprve po chvíli pozorování spatříte na něm vše, co pro vás může být důležité.

Vycvičte si sluch pro volání své zahrádky. Naseté semeno vás k sobě volá, je-li jemné, i dvakrát denně, neboť potřebuje stále vlhký povrch. Když klíček zaschne, je po rostlince.

Cvičte se v myšlení dopředu takto:Zasadím-li sadbu zelí v dubnu, kdy musím objednat a vyset semeno, abych ji mohl v dubnu zasázet? Jak hustě musím sadbu vyset, aby se mi nevytáhla? Jakou teplotu potřebuje zelná sadba – vysokou nebo mírnou? Kdy musím porýt záhon k osázení? Kdy jej pohrabu? Jak daleko budu sázet sadbu od sebe? Jakou vodou po vysázení zaleji – odraženou nebo přímo ze studny? Kdy po vysázení poprvé okopu, jak často budu zalévat, kdy sklidím hlávku zelí, je-li to raná odrůda? Jak asi těžká bude jedna hlávka?

Sázím-li sadbu v červnu, kdy musím vyset semeno, abych ji měl včas? Sázím-li v srpnu salát, kdy jej musím vysít? Tyto otázky si položte postupně o každé rostlině. Propracujte si je v myšlenkách. Užasnete, jak se tímto cvičením vyzbrojíte pro zdar ve své zahrádce. Když jsem v ovládnutí čtení, psaní a počtů potřebovali tolik duševní práce a cvičení, nemůžeme tak chtít ovládnout zahradu bez podobné myšlenkové přípravy.

Propracováváme-li si výsevy, postupujeme asi takto:

2 měsíce předem opatřím semeno.

3 – 8 neděl předem vyseji semeno.

Po vzklíčení husté protrhám na přepíchání.

Než sadbu vysadím:

Promyslím si správnou  vzdálenost výsadby.

Vysadím-li sadbu:

Ihned ji zaleji popř. Zastíním.

V době sucha ji bude denně zalévat.

Za 8 dní po vysázení ji jemně okopu.

Okopávat budu často okopávat.

S přihnojováním začnu až po zakořenění.

Hotovou úrodu včas a co nejrychleji sklidím, uložím nebo zužitkuji.

Začínáte-li zahrádkařit, obírejte se svými rostlinami a jejich životními potřebami ve svých myšlenkách. Představte si záhon, na němž zítra budete sázet zelí. Dovedete si v myšlenkách vybavit okamžiky, kdy jste jej ryli? Vzpomenete si  jakým způsobem jste přitom kypřili půdu, kolik pýru nebo kamení jste vybrali, mohli byste ukázati, ze kterého místa jste vybrali větší kámen? Vidíte, kolik humusu je v půdě, dovedete si představit kyprost půdy tohoto záhonu? Umíte si představit, jak rozděluje záhon na pět řádků, jak sázíte kolíkem sazenice, jak je zaléváte?

Vybaví se vám při pohledu na vodu vaše kedlubny, okurky, salát, květák, celer a jiné zeleniny, které potřebují mnoho vody? Cítíte, jak to blaží vytvořit úrodu na místech, kde bezmyšlenkovitý člověk nic nesklidí?

Myslete proto na své rostliny. Nelekjte se, že zaberou všechen váš čas. Jen na začátku zabere vaše zahrádka ve vašich myšlenkách více místa. Čím lépe ji poznáte, tím méně místa ve vaší paměti bude zaujímati a tím méně přitom budete vy na ni zapomínati. Napřed musíte však ve svých představách mít celý vzhled své zahrádky, jejich rostlin, jejího života, to znamená, jednou se do té zahrádky náležitě zakousnout. Pak se sami budete divit, jak lehce si na vše vzpomenete, kolik zajímavostí si ze své zahrádky zapamatujete. Budete překvapeni skutečností, že se zlepšila vaše paměť.

Věnovat se zahrádce je jen v učebních letech zahrádkáře namáhavější, nikoliv však zajímavé. V dalších letech ovládá zahrádkář celou svou zahrádku zcela hravě.

 

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru