Rozhodněte se pro jednotnou šíři záhonů

Zhotovování osevního plánku je jako sestavování jízdního řádu u železnic. Vlaky jezdí po celý rok podle jízdního řádu a dovedeme si lehce představit, jaký by nastal chaos, kdyby jízdního řádu nebylo.

Proto vyhotovujeme-li osevní plán důkladně a svědomitě, je zajištěna více než polovice pěstitelského zdaru. Sledujete-li postupáři sestavování osevního plánu, poznáte, jak důležité pro správné výpočty je znát osevní a osazovací plochu. Vypočítání plochy nám velmi usnadní jednotná šíře záhonů. Nejlépe vyhovující šířka zeleninových záhonů je 1,30 m, pěšina 25 cm.

Své tabulky a výpočty jsem sestavil pro tuto šířku, zvláště počet řádků na záhoně. Poněvadž sázíme do trojsponu, mohou býti řádky sobě blíž, vzdálenost některých sazenic (kedlubnů, salátů) mezi sebou na jednom řádku trochu větší něž vzdálenost řádků od sebe. Tabulka vám ukáže, kolik řádků má mít ta či ona zelenina na záhoně 1,30 m širokém. Délka záhonů se měří na běžné metry a určuje ji pěstitelská potřeba a délka jednotlivých ploch. Na jednom záhoně 6 m dlouhém můžeme na každých dvou metrech pěstovat jinou zeleninu. Šířka je však všude stejná, a to 1,30 m.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

O webu

Na webu naleznete veškeré informace, tipy a triky pro zahrádkáře. Poradíme Vám například s přípravou stromků na zimu, s péčí o záhony, s kypřením a hnojením půdy a spoustou dalšího. Začněte třeba s přečtením Zásad vytvoření zahrádky.

Nahoru