Ve kterých ročních dobách se mají vysévat odrůdy rané zeleniny

Jen z neznalosti života zeleninových rostlin a z nedostatku odvahy k zahrádkářským pokusům se domnívá mnoho zahrádkářů, že rané odrůdy zeleniny je možno sít jen záhy na jaře, a v létě že se již sázejí jen pozdní odrůdy.Je dobře si uvědomit, že rané zelí se proto takto nazývá, poněvadž svou hlávku utvoří velmi brzy, při dobrém ošetřování od doby výsevu do sklizně asi za dva a půl měsíce. Vysázíte-li rané zelí v dubnu, sklidíte je v červnu, sklidíte je v srpnu, vysadíte-li je v srpnu, sklidíte je v říjnu. Totéž platí o raných kedlubnech,květáku a kapustě. Rané zelí je chutné; i na kyselo uložené do sudů má touž trvanlivost jako pozdní zelí. Má jen menší hlávky a jeho nevýhodou je, že v teple po silnějších deštích v létě praská (jenom hotové hlávky). Při hustší výsadbě jsou hlávky raného zelí menší, ale je jich zase více na záhoně.Pro druhé osázení záhonů často používáme raných zeleninových odrůd, které vysazujeme od června až do srpna.

Mrkev karotka si též zaslouží zvláštní zmínky. Je sladká a nejchutnější i nejzdravější, když je čerstvá. Není ani příliš malá, ani velká. I ten kdo nemá nijak zvlášť dobré zuby, pochutná si na mladé karotce pěkného válečkovitého nebo ředkvičkovitého tvaru. V karotce je množství cukru i vitamínů a jejich šťávy působí blahodárně na zažívací orgány. Pozorujte jen děti, jak jim září oči, když si mohou v zahrádce vytrhnout a schrupnout čerstvou karotku!

Při pěstování mrkve je třeba rozeznávat dva účely. Vysáváme jí, abychom získali velké kořeny pro zimní potřebu. Tu volíme buď odrůdy větších rozměrů, jako Perfektion, St. Valery, nebo mrkev kuchyňskou – jako moravský válec nebo Brunšvickou, Hanácký obr. Vyséváme ji brzy, řídce a ještě ji protrháváme. Sklízíme ji až na podzim a ukládáme do písku do sklepa.

Pěstování pravé karotky je určeno výhradně k získání mladých mrkviček, k okamžité potřebě kuchyně a k jídlu za syrova. K těmto výsevům používáme odrůd rychle rostoucích, krásného, byť i ne velkého tvaru, lákavé, nejlépe živě červené barvy, a typů, které netvoří postranních kořenů. Řídký výsev se brzy protrhá. I po protrhání může však být v řádku více mrkví, poněvadž jakmile se jen trochu vyvinou, již vytrháváme větší mrkvičky pro kuchyň a pro děti. K těmto účelům jsou vhodné tyto odrůdy: pařížská karotka, s tvarem podobným ředkvi, Chantenay a ideální Nantská karotka. Záhon mrkve pro letní potřebu může býti sklizen ve třech měsících po výsevu a opět se může na jiný záhon vysít karotka v červnu, v červenci, v srpnu a ještě doroste pro potřebu kuchyně. Zajímavé je, že v červenci a v srpnu klíčí karotka mnohem rychleji než v dubnu a květnu. Nezapomínejte pří svém osevním plánu na několik sklizní mrkve!

Raný hrášek je nízký. Je to De Grace a Zázrak Ameriky. Čím lepší půda, tím dříve dozrává, což platí o všech raných zeleninách. U odrůdy De Grace se mohou jísti celé lusky, poněvadž nemají vláken (cukrový hrášek). Z fazolek pro brzkou sklizeň je vhodná odrůda Triumf a Císař Vilém. Rané fazolky i raný hrášek na lusky dají nejméně dvě sklizně do roka.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru