Osázení záhonů dvakrát do roka při dvojím zrytí
Na předcházejících příkladech mezisadby jsem se přesvědčili, že záhon lze současně osázet i třemi druhy zeleniny. Některé zeleniny nasazené na jaře ať již s mezisadbou nebo bez ní, sklízí se už v květnu, jiné v polovici léta. Záhon je uprázdněn a je možno na něm sklidit ještě jednu úrodu, popřípadě i dvě úrody použitím mezisadby. Po první sklizni se záhon vždy vhodně pohnojí a zryje, podle toho, co na něj hodláme sázet. Pod špenát hnojíme vždycky dosti silně, pod hrášek a fazolky přihnojíme jen vápnem a kompostem.
Rané zelí, ranou kapustu, špenát, keřovité fazolky na zeleno, hrášek na lusky, cibuli, někdy salát i rané kedlubny, sejeme a vysazujeme bez mezisadby, nanejvýš vysejeme do nich ředkvičku. Tyto záhony se velmi brzy uvolní. Po nich uvolní záhony raný květák a rané brambory.
Nejdříve se uvolňují záhony po špenátu, ředkvičce, kedlubnech a salátu. Zryjí se, uhrabou a může se sem sázet sadba raných rajských jablíček, nebo pozdní zelí, pozdní kapusta, pozdní květák s mezisadbou raných kedlubnů, podle toho, čeho nejvíce potřebujeme. Můžeme také vysít ještě hrášek.
Pak se uvolňují záhony po raném hrášku, po fazolce. Po pohnojení a porytí záhonů můžeme sázet růžičkovou kapustu, pozdní kedlubny, ale také rané kedlubny jako mezisadbu mezi kedlubny pozdní, i mezi růžičkovou kapustu.
Po sklizni raného zelí, rané kapusty a květáku můžeme vysít špenát pro podzimní sklizeň, vysázet salát a rané kedlubny. Dále v této době (v červnu, červenci a září) vyséváme kopr a ředkvičku, abychom na podzim měli mladou koprovou nať a ředkvičku.
Po raných bramborách a cibuli můžeme vysazovat kedlubny a jahody, vysévat vodnici a špenát. Další možnosti ukazují naše tři obrázky.
Zanechat komentář