Proč nutno poznat účel a smysl věcí i živých bytostí?

Prací s rostlinami se učíme znát účel a smysl zjevu na oko často nepatrného. Poznáváme, že i tento zjev je ke zdaru nezbytný. Takto se učíme zcela jinak se dívat na maličkosti. Vždyť poznáváme, že nejjemnější věci bývají nejdůležitější. Poznali jsme to velmi krásně u vitamínů a hormonů. Hormony jsou výměsky vnitřních žláz, pletiv nebo buněk, a přece jen ony rozhodují nakonec o zdárném vývoji celého organismu. Je mnoho vděku i užitku v objevu, že každá věc má svůj smysl a účel, že k celkové životní rovnováze je nutná. Křižují-li se oblohou blesky, provázené burácením hromu, vyvolává to u mnohého hrůzu, a přece tento zjev má svůj účel: děje se při něm proměna vzdušných plynů v kysličníky dusíku, které déšť jako hnojivo dopravuje rostlinám.

Poznání, že každá věc, každý děj a každá organická bytost má svůj smysl i účel, činí nás k přírodě laskavějšími a skromnějšími. Přestáváme bezmyšlenkovitě chodit lesem, polem, lukami a zahradou, všímáme si rostlin, tvorů a různých životních vlivů okolo nás, pátráme po jejich smyslu a cítíme, jak duševně rosteme, když se nám daří v tomto pátrání. Poznáváme, že často zdánlivé dobro je ve skutečnosti zlem, že i nemoc má svůj smysl. Nemoc nás nutí žít rozumě a zvláště nemoc v rostlinném životě nutí člověka k opravdové a prozíravé zemědělské práci, poněvadž nemoc není zde než známkou, že přírodní rovnováha byla u rostliny v něčem porušena, protože propadá nemoci.

Jednu velmi závažnou pravdu si uvědomujeme, že totiž rostlinám nemůžeme předpisovat jejich růst podle své libosti, nýbrž, že velkých úrod můžeme docílit jen tenkrát, když rostlinám umožníme nejvyšší rozvinutí jejich přirozenosti.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru