Travnatá cesta
Travnatá cesta se zakládá s velkou pečlivostí. Cestu napřed vykolíkujeme a k získání správné její výšky opět napneme šňůru mezi kolíky po obou stranách cesty. Potom cestu mezi šňůrami mělce pokopeme, abychom získali kyprou hlínu a mohli ji vyrovnat a uhrabat do mírného zaoblení. Když má cesta všude pěkný, zaoblený tvar, udusáme ji, abychom po ní mohli kráčet, aniž by se nohy bořily do půdy. I po udusání si musí cesta uchovat své typické zaoblení, aby voda odtékala nejen po délce cesty, ale také k jejím okrajům. Boky záhonů lemujících cestu mají tvořit oblouček, jak ukazuje řez na obrázku. Na udusané cestě nahrabeme železnými hráběmi vrstvičku jemné hlíny, do které rozhodíme travnou směs pro cesty (50% jílku anglického, 30% bílého jetele a 20% lipnice luční). Travné semeno se rozsévá dosti hustě, a to tak, aby tvořilo na zemi jemný závoj. Pak semeno hráběmi místo vedle místa do země „zasekáme“ a zasetou plochu urovnávacími prkénky zarovnáme.
Po zasetí trávy až do jejího zesílení nemá se po trávníkové cestě chodit. Vzcházející trávu často zaléváme. Jakmile lze trávu zachytit srpem, hned ji posečeme a znovu přitlačíme prkénky, připevněnými na nohou. Teprve, když tráva dostatečně zakořenila, zesílila a zhoustla, počneme cesty používati. Trávu na travnatých cestách udržujeme vždy krátkou.
Travnaté cesty mají být lemovány nějakým rabátkem trsovitě rostoucích květin, trvalek nebo i letniček. Měsíční jahody jsou zde též vhodné.
Okraje cest je třeba stále udržovat v pořádku. Zarostlé a znečištěné okraje cest připomínají neoholeného tuláka. Přečnívá-li tráva ven z okrajniků, ostříháme ji ovčími nůžkami. Kde není okrajníků, osekáváme okraje trávníků nejméně dvakrát do roka ostrým špičatým rýčem, vždy však podle šňůry, jde-li o cesty přímé.také květinové obruby, rozrůstají-li do cesty, osekáváme rýčem podle šňůry. Okraj cesty musí být rovný tak jako když střihne.
Zanechat komentář