
Pěstování hyacintů v hrncích
Nejvíce radosti všem členům rodiny působí pěstování květinových cibulí v květináčích anebo ve vázách s vodou. Přirychlí-li se, kvetou již v lednu a po celou zimu. Do dobré zahradní půdy s polovicí drnovky a kompostu a polovicí pařeništní hlíny a písku, sázíme v měsíci říjnu, listopadu i ještě v prosinci, květinové cibule hyacintů, tulipánů a také narcisů. Květináč se volí podlouhlý. Do květináče se zasadí vždy jedna cibule hyacintová nebo nejméně tři cibulky tulipánové. Obrázky ukazují sázení. Zasázené cibule se pokropí a květináče se odnesou do chladného sklepa (v teplé místnosti špatně zakořeňují a nevykvetou), kde se v chladu nechají co nejlépe zakořenit. Po zakořenění se zanesou do teplé místnosti. To již mají venku špičku květního pupenu. Na ni se postaví kornout. Ve tmě kornoutu se rychle prodlužuje celý květní stvol, aniž by ztratil svou sílu. Jakmile je asi 10 cm z půdy, kornout se odloží a hyacinty vykvetou ve dvou až třech dnech. Jsou překrásně vybarveny. Hyacint vybarví své květy i ve tmě. . hyacinty ve váze s vodou dáváme do sklepa, kde udržujeme vodu k okraji cibule; musíme ji ovšem občas dolít, poněvadž se vypařuje. Teprve po dobrém zakořenění ve vodě, což lze ve sklenici lehce zjistit, vnášíme hyacinty do tepla. Čím lepší zakořenění v chladu, tím větší a krásnější bude květenství.
Květinové truhlíčky za okny a na balkonech jsou vděčnou dekorací domu. Sázejí se do nich obyčejně „muškáty“, petunie a řeřišnice.
Praktické hospodyňky neopomenou nasadit do květináčů kadeřavou petrželku a pažitku, aby tyto pochutiny měly stále po ruce a nemusely utíkat vždy do zahrádky. Zkušenější zahrádkáři zkusí své štěstí s pěstováním rajských jablíček za okny verandy, která vyžadují nejlepší, humusem bohaté půdy. Zasadí se napřed do menšího květináče, záhy se přesadí do většího, opět do většího a nakonec do velkého květináče. Přihnojování kravinci je nezbytné. Rajské jablíčko stavíme za okno na čerstvý vzduch. Pozor však, aby květináč s vysokou rostlinou nespadl z výšky někomu dole na hlavu.
Často se stává, že rostlina v pokoji začne žloutnout. Co sní, jak jí pomoci? Musíme nejdříve zjistit příčinu, proč žloutne. Buď je půda příliš mokrá nebo příliš suchá. Půda je nevhodná – potřebuje přesazení do jiné půdy. Rostlina nemá dosti živin v půdě. Rostlina žloutne jednostranným nebo přílišným hnojením. Žloutne nedostatkem světla nebo byla ožehnuta sluníčkem, má stále zaprášení listy, vzduch pokoje je buď příliš suchý, horký nebo také chladný.
Můžeme-li odstranit příčinu žloutnutí, odstraníme také žloutnutí a chřadnutí rostliny. Při hledání příčiny choroby se učíme postřehu.
Abych ulehčil výběr, uvádím zde seznam hotových rostlin. Především rostliny, které snesou velmi málo světla, proto je dáváme jako dekoraci do předsíní i do pokojů. Každý zahradník vám je ve skleníku ukáže: Asparágus sprengeri a A. plumosus, převisle, zelená hrnková rostlina. Hlína: Zahradnická[1]), bohatá humusem, časté přihnojování dusíkatými hnojivy. Aralia Sieboldi (prodana), půda: listovka, kompost, písek. Vyžaduje chladnější místnost. Begonia rex. Půda: listovka. Aspidistra. Nejvděčnější rostlina pro nejméně světlá místa. Zahradnická hlína. Evonysmus japonova – brslen. Krásně dekorativní keřík, vhodný do pokojů pro listovou dekoraci. Aucuba japonova. Krásně lesklé listy, velmi dekorativní rostlina. Zahradnická půda. Myrta. Přimíchat listovku. Rozmarýn. Zahradnická půda. Pkojová lípa – Sparmannia africana. Půda kompostová – hojně zalévat. Tradescantie zebrina – podenka, převislá rostlina, velmi vděčná. Ficus elastica – gumovník, překrásná dekorativní rostlina; listovka, kompost. Vavřín, k dekoraci jako stromeček. Araucarie, ušlechtilá rostlina s rovnými přesleny větví. Půda listovka a vřesovka.
Pokojové kvetoucí rostliny, vyžadující slunečného místa: Brambořík,Primula obconica,Begonie velkokvěté, Letní a zimní fialy, Pelargónie (muškáty), Petunie, Fuchsie, Netykavka, Salvie,Řeřišnice, Oleandr, Vřes, Azalka
Zanechat komentář