Ošetřování bytových květin

Květiny v pokojích trpí nejvíce suchým vzduchem, prachem, který se usazuje na listech. Zastře-li prach zelený povrch listů, tu se listům ztěžuje asimilace a rostlina trpí podvýživou, i když jinak má všechny živiny v půdě. Suchý vzduch pokoje nutí opět rostlinu k silnému vypařování, což ji také zeslabuje. V obou případech pomáháme rostlině tím, že ji pokud možno často opláchneme listy ve vodě, otřeme je houbou, neb je porosíme rozprašovačem (podobným, jakým se rozprašují voňavky). Prospějeme tím nejen květině, ale i sobě, poněvadž příliš suchý vzduch v pokoji je příčinou častých onemocnění dýchacích cest. Při mírných a teplých deštích vynášíme květiny na vzduch a vystavujeme je dešti. Déš´t dává nejen vláhu, ale také i hnojivo (elektřina tvoří dusíkaté sloučeniny, které se s deštěm dopravují ke kořenům).

Zálivka květin je jednoduchá. Rostliny v květináčích zaléváme, mají-li vyschlou půdu. Půda musí býti občas mokrá, ale někdy také suchá, aby do ní mohl pronikati vzduch. Když by půda byla stále prostoupena vodou, udusily by se kořeny, poněvadž by nemohly dýchat. Když půda nevysychá, máme se ihned podívat na odtokovou dírku květináče a kolíkem ji pročistit. , také v miskách na nichž květináče stojí, nesmí být trvale voda – půda kysá od spodu. Při zálivce rostlin, hlavně kvetoucích, sáhněme vždy rukou do květináče, prstem ucítíme, zda je půda suchá. Když květináč příliš vyschl, rostlina vadne, ale vzpřímí se hned, jakmile ji vydatně zalejeme. Má-li rostlina příliš mokro, vadne také. V zimě vysychají rostliny velmi zvolna, poněvadž jejich životní činnost téměř ustává. Proto se zalévají málo a velmi pozorně.

Právě tak, jako rostliny v zahrádce potřebují okopávání, žádají také rostliny v květináčích občasně zkypřené půdy. Proto alespoň jednou za měsíc zašpičatělým kolíkem půdu na povrchu zkypříme, a je-li zde málo půdy, přidáme trochu čerstvé země.

Rostliny, které žijí v pokoji, kde je ve skutečnosti jen rozptýlené sluneční světlo, nesnášejí – až na pelargónie („muškát“) – přímých slunečních paprsků. Stavíme-li rostliny ke slunci, máme je vždy zastínit. Vynášíme-li je na déšť, nesmějí zůstati na přímém slunci, když je vynášíme na zotavenou do zahrádky, stavíme je pod stromy do polostínu nebo je jinak před sluncem zastíníme. Zapamatujte si: pozor na přímé slunce!

Všechny kvetoucí rostliny, žádají chladnější místnost. Zde kvetou až o měsíc déle než v teple. Některé kvetoucí rostliny přílišné teplo vůbec nesnášejí. Hyacint odkvétá v teple v několika dnech. Odkvetlé stvoly máme co nejdříve odstraňovati, prodlouží se tak květenství. Taktéž zežloutlé listy.

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Požadované políčka jsou označena štítkem (povinné):

Odpovídající příspěvky

Nahoru